Navigation

FM Taktik Rehberi

Football Manager FM taktik oluşturma rehberi
Okumuş olduğunuz bu makale tüm Football Manager serileri ile uyumludur. Bu makale oyunun her yıl çıkan serilerine göre güncellenmektedir.

Football Manager'de yeni bir takıma transfer olduğumuzda ve ya yeni bir kariyer açtığımızda biz menajerler ilk önceliğimiz maç sonuçlarıdır. Futbol dünyasında bu durum böyle. Teknik direktörün kovulma sebepleri %80 maç sonuçlarıdır. Kalan %20 yönetimle ilişkiniz, beklentileri karşılayamama vb. sebeplerdir. FM'de bu %20'lik dilimi herhangi bir bilgi sahibi olmayan herkes yönetebilir. Yönetimle ters düşmezseniz kovulmazsınız bu kadar basit. Ya maç sonuçları! Her menajer kazanmak ister. Kazanmanın yolu ise taktik yapmaktan ve doğru taktiği uygulamaktan geçer. Günümüz futbolunda; taktikler, istatistikler ve analizler konuşuyor artık. Fatih Terim tarzı devir artık futbolda geçerli değil.

Bu makalemizde taktik olayını daha iyi kavrayabilmemiz için yeni bir kariyer açıp rastgele takım seçerek taktik nasıl oluşturulur? sorusunun cevabını arayacağız. FM17 17.2 güncellemesinde turnuva/lig'e katılacak okurumuzun isteği üzerine Fransa'dan FC NantesFC Nantes takımı ile birlikte değerlendireceğiz.

  (Göster / Gizle)

Oyuncu İletişimi

Takım seçimini yaptıktan sonra karşımıza ilk çıkan ekran takım toplantıları ekranıdır. Yönetim toplantıları, personel toplantıları ve oyuncu toplantılarını es geçmemelisiniz. Burada özellikle 2 maç arasını hızlı geçmesi için genelde tatil yapan menajerler, oyuncu iletişimlerini kaçırıyorlar. Tatilden döndüğünüzde, bir oyuncu üzgün ve diğer tüm oyuncular üzgün oyuncuyu destekler vaziyette karşılaşabiliyoruz. İşte bu durum taktikle yakından ilgilidir. Mükemmel bir taktiğiniz olsa da mutsuz ve moralsiz oyuncular kötü sonuçlar ile kötü sonuçlar alacaksınız. Detaylı moral rehberi →.

Dizilim ve Oyun Anlayışı

Mevcut oyuncuları, oynayabilecekleri en iyi pozisyona ve role göre dizilimi yapın. Görevleri de oyuncunun en uygun olduğu göreve verin. Görev sayılarına bakmayın bu aşamada konumuz değil. Hücum, savunma ve destek görevlerinin sayıları rakip takım analizinde işleyeceğiz. İdeal dizilimi yaptıktan sonra yedeklere bakıyoruz. İlk iş fazlalıklardan kurtulun. Fazlalıkları yedek takımlara gönderin ki bir sonraki aşama olan takım analizi ekranı doğru veriler versin. Takımınızda forma giyecek kalitesi bulunmayan oyuncuları gönderin. Ya kendiniz ya da personel aracılığıyla. İlk sezon mecbursanız en fazla 1 yada 2 transfer yapıp, mevcut oyuncularınız ile oynayın. 22+0 kadro düzenini öneriyoruz.

Bu dizilimi kafama göre belirlemedim. Takımın oyuncu yapısına göre en uygun dizilim bu şekilde oldu. Dar alan dizilimi olduğu için taktiğimizin geri kalan kısmını dar alan mantığı üzerine inşa edeceğiz. Dizilimde kaleci harici; 4 Hücumcu, 2 Destek ve 4 Savunma görevi verilen oyuncu var. Savunmayı da hücumu da eşit düşünen bir anlayış çıktı. Bu yüzden "Oyun Anlayışı" olarak "Standart" ve ya "Kontrollü" oyun anlayışı ile başlayabiliriz.

Akıcılık

Dizilimi belirleyip yan resimdeki gibi kendi taktiğinizi kafanızda ya da kağıtta şekillendirmeniz için rol ve görevlerin neler yapıp neler yapmayacağını bilmemiz gerekir. Aksi taktirde verdiğiniz tüm komutlar sallama olur, taktik yapamazsınız. Bilmediğiniz rol ve görevler için ilgili kategoriye bakabilirsiniz.

Dizilim ile rol/görev dağılımı; "takım şekillerinden" ("Çok Katı", "Katı", "Dengeli", "Akıcı" ve ya "Çok Akıcı") hangisini seçeceğimiz konusunda en belirleyici faktör olacaktır.

FC Nantes takımının yanda resimde görünen dizilimine ve görevlere göre "Akıcı" takım şeklini seçebiliriz. Neden?

 • Rol ve Mevki Analizi | Resimde görüldüğü gibi 3 oyuncudan mevkilerinin dışında beklentilerimiz var. Akıcı seçimimizi mevkilerini daha rahat terk etmeleri için seçtik.
 • Dizilim Analizi | Ofansif Orta Saha mevkisinde hiç oyuncu kullanamadık. Forvet ve orta saha hattının kopuk oluşu, bizi çok büyük gol atma sorunu ile karşı karşıya bırakabilir. Ancak bu örnekte "Akıcı" takım şekliyle orta sahadaki kalabalık orta sahamızı hücumlarda biraz daha ileri çıkmalarını sağlayarak çözeceğiz.
 • Oyuncu Analizi | Takımımızın sol bek oyuncusu çok etkili. Akıcı takım anlayışı sayesinde bu defans oyuncusu adeta bir ofansif orta saha kanat rolüne bürünecektir. Zaten kanat kullanmadığımız taktiğimizde pivot forvetimize istediğimiz hava toplarını sol bek atacak.
 • Akıcı takım tercihini seçmemizin son sebebi takımda "Regista" (mevkiden bağımsız oynayan) rolünde zor bulunan bir oyuncu var. Akıcı anlayış sayesinde bu jokeri sahanın daha geniş bir alanında kullanabileceğiz

Taktik Anlayışı

En uygun dizilimi verdik. En uygun rol/görevleri verdik. Taktik yapma sürecimizin %25'ini tamamladık diyebiliriz. Şimdi yaptığımız taktiği kulübün durumu ve mevcut beklentilere göre düzenlemeliyiz.
 • Takımın ligdeki medya tahminine ve yönetim beklentilerine göre görevlerde ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Mesela FC Nantes medya tahmini 17. olarak görünüyor. Bu bana çok gol yiyen bir takım olduğunu gösterdi ve 4 oyuncu olan hücum görevlerini 3'e düşürdüm. İlk hedefim gol yemeyen bir takım yaratmak olmalı.
 • Oyuncuların, "Oyun İçi Tercihlerine" göre görevlerde değişikliğe gidebilirsiniz. Örneğin savunma görevi verdiğiniz oyuncuda; "Uygun Olduğunda Hücuma Çıkar" oyun tercihi varsa çelişki olur ve taktiğiniz doğru işlemez.
 • Taktik anlayışınızı sürekli değiştirmemek için bütçeniz varsa her as rol/görevin birde yedeği olsun. Yani 22+0 düzenine geçmeye çalışın.

Takım Talimatları

İpucu: Burada yapacağımız seçimleri rakip takıma göre değil kendi dizilim ve oyun anlayışımıza göre yapmamız gerekiyor.

Takım talimatlarını dizilime göre vermek çok önemlidir. Doğru talimatları vermek size birçok maç kazandıracaktır. En doğru talimatları verebilmek için takım talimatlarının ne anlama geldiğini çok iyi bilmelisiniz. Bu bilgileri de takımı mevcut ligde bulunan diğer takımlar ile kıyaslayın. İyi ve kötü yanlarını yorumlayıp talimatları verin.

Takım talimatları çok görecelidir. Mevcut dizilime göre, rakip taktiğine göre ve oyun içerisindeki duruma göre yapılandırılır. Biz, maç yapmayacağımız için şu an mevcut dizilime göre takımın iyi ve kötü yanlarını yorumlayıp uygun takım talimatlarını verdik. Rakip taktiğine göre talimat vermek için burayı inceleyebilirsiniz. Yukarıda takımımıza en uygun dizilimi yaptığımızda, ortaya dar alan dizilimi çıktı. Şimdi bu doğrultuda takım talimatları belirleyeceğiz.

Bu talimatları örnek takımımız için verdik. Rehber niteliğini taşıması için tüm varyasyonları nedenleriyle birlikte altta açıklayacağız.
Dizilim Sonrası Verilecek Takım Talimatları; Kadro Analizi Yapıldıktan Sonra Verilecek Takım Talimatları;
 • Tempo
 • Genişlik
 • Savunma Çizgisi ve Ofsayt Taktiği
 • Pres
 • Top Kapma
 • Yaratıcılık Özgürlüğü
 • Dribbling
Rol/Görev Analizi yapıldıktan sonra verilecek takım talimatları;
 • Defanstan Oyun Kurma Şekli
 • Hücum Şekli
 • Mevkiden Bağımsız Hareket Etme

Kadro Analizi

Kadro analizi takım talimatları aşamasında nasıl bir taktik ile oynatmamız gerektiği hususunda bize bilgiler verecektir. Bulunduğumuz lige göre kadromuzun özelliklerini kıyaslamamız gerekiyor. "Takım Raporu" \ "Kıyasla" \ "Tüm Mevkiler" ekranına gidin. Burada ligde diğer takımlara oranla takımınızın güçlü ve güçsüz yönlerini görebilirsiniz. Buradaki bilgiler as takımınızdaki oyunculara göre belirlenir. Önemli olduğu için tekrarlıyorum kullanmayacağınız oyuncuları as takımda tutmayın.

Tüm Mevkiler

Takımınızın ligdeki eksi ve artı yönlerini genel olarak gösteren sekme;
 • Karar Alma: Genel bilgidir. Moral hariç bu rehberin başından sonuna kadar olan tüm başlıkların ne kadar doğru uygulanıp uygulanmayacağını anlatır.
 • İlk Kontol: Ortalama Altındaysa:"Rakip Ceza Alanına Paslaşarak Gir" açık olmasın.
 • Pas: Ortalama Altındaysa: "Düşük Tempolar" Pas futbolun temel taşıdır. Takımın pas özelliğini yükseltmek için transfer düşünebilirsiniz.
 • Güç: Ortalama Altındaysa: Savunmada ikili mücadelelerde yenilebilirsiniz. Daha az yenilmek için "Topa Dal". Hücumda ise fazla top sürmemek ve topu koşturmak daha yararlı olacaktır. "Daha Az Top Sür"
 • Çalışkanlık Genel bilgidir. Pres komutunu indirmeniz için ana etken değildir ama ufakta olsa etkisi var. Pres Komutunu etkileyen faktörler "Top Kapma", "Agresiflik", "Karar Alma", "Çalışkanlık", "Dayanıklılık" ve "Hızlanma"dır.
 • Takım Oyunu Genel bilgidir. Oyuncuların taktiksel talimatlarınıza ne kadar uyup uymayacaklarını gösterir. Çok fazla düşükse ya transfer ile takımı yenileyin ya da sadece beklentileri karşılayıp gelen teklifleri değerlendirin.
 • Saldırganlık İyiyse: Top kapma ve faul oranınız artar. Kötüyse düşer. Düşük top kapma oranını yükseltmek için "Topa Dal" komutu faydalı olacaktır.

Savunma

Orta Saha

 • Pas Kötüyse: Orta saha oyuncularının pas özelliğinin lig altında olması; tüm maçların rakip kontrolü altında geçeceği anlamına gelir. Bunun önüne geçmek için ne olursa olsun orta sahada rakipten kalabalık olun.
 • Uzaktan Şut: Kötüyse: "Kaleyi Gördüğünde Vur" komutu açık olmasın.
 • Vizyon Çok Kötüyse: "Daha Disiplinli Oyna" Ortalamalardaysa: Herhangi bir seçimde bulunma boş kalsın Ortalamanın epey üstündeyse: "Daha Yaratıcı Oyna"
 • Dayanıklılık ortalaması size pres hakkında önemli bilgiler verebilir. Pres Komutunu etkileyen faktörler "Top Kapma", "Agresiflik", "Karar Alma", "Çalışkanlık", "Dayanıklılık" ve "Hızlanma"dır.
 • Teknik ortalaması size daha az top sürüp sürmeyeceğiniz hakkında bilgi verecektir.
Örnek takımımızda orta saha ve defans bilgilerine dayanarak defans oyuncularının "oyuncu özel talimatlarını" takım talimatından sonra bir tık geri orta saha oyuncularının ise bir tık ileri alabiliriz.

Hücum

 • Bitiricilik için herhangi bir takım talimarı bulunmamaktadır. Oyuncu talimatı ile alakalıdır.
 • Uzaktan şut üstte verdik.
 • Kafa ve sıçrama özellikleri iyi olması sizi aldatmasın. Gidip oyuncu boylarını da gözden geçirin. 1.75 boyunda hava hakimiyeti olsa ne olur? Kaç yazar? Önsezi özelliği yine hava hakimiyetini destekleyen özelliktir. Kafa ve sıçrama (hava hakimiyeti) özelliği iyiyse Havadan orta yap takım talimatını seçin. Diğer orta detayları için tıklayın.
 • "Topsuz Alan" seviyesinin durumuna göre; "Mevkiden Bağımsız Hareket Etme" komutlarının opsiyonlarını kullanabilirsiniz.
Takım analizi sonrası mevcut lig için kanaat getirdiğim takım dizilimi
 • İlk dizilimde 2 forvetti. Ancak takım pas organizasyonunun lig seviyesinin epey altında olduğu için forvetlerden birini ofansif orta saha bölgesine çekmek zorunda kaldım.
 • Son dizilimde ofansif orta saha bölgesine oyuncu koyduğumuz için takım şeklini "akıcı"'dan "dengeli"ye aldık

Rol/Görev Analizine Göre Verilecek Takım Talimatları

Takımın Paslaşma Şekli (Oyun Kurma Şekli) (Defanstan)

Dizilimde verdiğiniz rolleri buradan analiz edin. Analiz ettikten sonra bu analizleri takım talimatına nasıl aktaracağınızı buradan inceleyebilirsiniz.

Hücum (3. Bölge Talimatları)

Dizilimde verdiğiniz rolleri buradan analiz edin. Analiz ettikten sonra bu analizleri takım talimatına nasıl aktaracağınızı buradan inceleyebilirsiniz.

Mevkiden Bağımsız Hareket Etme Talimatı

Bu talimat oyuncu rollerinin takım akıcılığı ile olan uyumunun sonucunda belirlenir. Bu talimatı belirlerken; takım akıcılık şekli ve oyuncu rol/görevlerinde bulunan "Mevkiden Bağımsız Hareket Et" özel talimatı karar vermemize yardımcı olacaktır. Örneğin 6 oyuncuda mevkiden bağımsız oyna talimatı var ve akıcı bir takım talimatı var. O halde "Mevkiden Bağımsız Oyna Komutu" vermek mantıklı olacaktır.

Son Sözler

Rollere uygun oyun içi tercihleri kazandırmayı ihmal etmeyin çok önemli. Taktik oluşturma aşamasının %40'ını tamamladık. %20'si ise oyuncuları yeni taktiğe alışmalarını ve maç kondisyonu kazanmalarını sağlamak. Kalan %40 için rakip takımı ne kadar analiz edersek %100'e o kadar yaklaşmış olacağız. Bu makaleyi tam anlamıyla uygulamanız %100 başarıyı yakalamanız anlamına gelir.
Bizi sosyal medya üzerinden takip edin, bol şans.
Paylaş
Banner

Yorum Ekle:

9 Yorum Var:

 1. Kısa pasla yüksek tempo mu mantıklı olur dikine pasla düşük tempo mu? Ya da çok fazla orta yapmak mı?

  YanıtlaSil
 2. hocam inter'de çıldırdım.iç forvet yapıyorum kanatları göbekten oynuyorum.italya'da çoğu takım geniş alan oynuyor ama gel gelelim ne icardi ne perisic ne barbosa ne candreva 10 haftada 1 golü yok.30 35 şut var ya kaleciden dönüyor ya saçmasapan yerlere atıyorlar.ataklar güzel ama sonuç sıfır.biliyorsun topa sahip olunan oyunlarda rakip 1 kere gelir ve atar.geliyorlar atıyorlar 35 atağa rağmen 1-0 maç bitiyor.uzun top oynatsam pivot santrafor yok kanat oyunu için yeterli hızları yok.bıraktım inter'i.sence betadan kaynaklı mı gol atamama olayı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam atak yapabiliyorsun çoğu gitti azı kaldı. Şimdi senden ricam takım talimatlarında birkaç değişiklik yapman. "Defansın üzerine sür", "koşu yoluna pas at", "topa sahip ol komutunu kaldır. Bunları uygularsan oyuncuların daha çok gol pozisyonuna girecek ve gol bulacaksın. Uygulayıp sonuçları buradan yayınla bakalım.

   Sil
  2. hocam tüm rehberlerini okudum neredeyse.topa sahip olan taktiğinde bu yolu söylemiştin.dediğin gibi uyguladım aynılarını atak fazlalaşıyor ama bitiricilik berbat.icardi'yi komple forvet ve yaratıcı forvet oynatıyorum değişmeli perisic'in bitiriciliği 14 if-hücum oynatıyorum candreva'yı da if destek oynatıyorum ancak fm 16'daki gibi kanatlar kendini gösteremiyor.şimdi schalke'yle kanat oyunu uygulayacağım 4-4-2 ve türevi.

   Sil
  3. Hocam o maçlar duruyorsa http://fmplace1.blogspot.com.tr/2016/10/maclarnz-gonderin-yorumlayalm.html bu link üzerinden bize gönderin sizin için yorumlayalım.

   Sil
 3. Hocam taktiğini bozma. Orta sahaya iki yönlü orta saha ve standart orta saha koy. Amc ni ofansif oyun kurucu destek olarak kullan ve tempoyu biraz daha düşürüp defansı az ileri çek. İcardi yi yaratıcı forvet yap. Beklerini bek hücüm olarak değiş.defansın birini pas dağıtan yap. Topu koşu yoluna at ve rakibin üzerine sür... Uzun arayışlar sonucu bu taktiği intere uydurdum ve kaldırılmadık kupa kalmadı. Not: iç forvetlerin ikisine de mevkinden bağımsız oyna de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayrıca kontrollü ve daha akıcı oyna.

   Sil
 4. Nantesın kapasitesine göre çok güzel olmuş. Sonuçta bu takımın 2 tane iç forveti Yok onları Yen'i alsan forvet alsan bile bilgisayara karşı başarılı olursun sıkıntı değil. Ama bu taktiği bilgisayara karşı değil 16 tane Fransa liginden takım yöneten menejerlere karşı oynayacaksın. Onlara 4-2-3-1 taktiği bu sınırlı yetenekli takım ile zor. Üstad çok güzel yazmış amaç gol yememek. Uzun bitirici ve kafacı bir forvet ile AMC pozisyonu uyumlu Fransız bir oyuncu ile bu takım iyi yerlerde bitirebilir. Haftaya pazar şampiyon belli olacak ama işim zor bu makaleye zaman ayırıp hazırlayanın emeğine yüreğine sağlık teşekkürler

  YanıtlaSil

Lütfen yalnızca makale ile ilgili yorumlar yazın. Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişime geçin.