Navigation

Usta Bir Taktisyen Olabilirsin!

Bu makaleyi okuyup FM'ye uygularsan gerçek bir menajer olup kulüplere başvuruda bulunabilirsin :)
Hazır taktik kullanmak ile maç günü tatile çıkmanın hiç bir farkı yoktur. Football Manager öyle bir simülasyon ki; kendi futbol anlayışınızı takımın bütçesi ne olursa olsun sahaya yansıtma fırsatını fanatiklerine sunan bir oyun değil futbol simülasyonudur. Amacımız bu makaleyi okuyup uygulamaya geçirdikten sonra kendinizi José Mourinho veya Pep Guardiola gibi mükemmel bir menajer hissetmenizi sağlamaktır. Oldukça açık ve basit bir şekilde madde madde örnekler ile FM'deki taktik mantığını anlamaya ve anlatmaya çalışacağız.
  (Göster / Gizle)

Taktik Anlayışı Oluşturma

Her şeyden önce sizin takımınızı analiz edip taktik anlayışınızı kafanızda veya kağıtta kurmanız gerekir. Takımınız nasıl atak yapacak? Nasıl savunma yapacak? bunları belirlemelisiniz. FM'de taktik anlayışının takımların finansıyla ve oyuncu yapısıyla yakından uzaktan bir alakası yoktur. Mesela taktik anlayışınızda orta sahada bir adet "oyun kurucu" rolü düşünüyorsunuz. Şayet bu role uygun bir oyuncu elinizde yoksa transfer edeceksiniz. Bu oyun kurucuyu bedavaya mı yoksa 100MN€ bonservis bedeli ile Mesut Özil'i mi aldığınızın hiç bir önemi yoktur. Her halükarda elinizde bir tane oyun kurucu olacaktır. İki türlüde taktiğiniz işlemiş olacaktır.

Oyuncu Rolleri

Takımın nasıl atak ve hücum yapacağını roller belirler. Bu yüzden oyuncularınıza verdiğiniz rollerin ne yapıp ne yapamadığını iyi bilmeniz gerekir. Bu sayede takım taktiğine daha hakim olabilir ve rakibe göre çözümler üretebilirsiniz. Örneğin rakip iki tane güçlü defansif özellikleri olan önlibero ile oynuyor. Siz de bu önliberolara karşı iç forvet rolünü kullanıyorsanız baltayı taşa vurdunuz demektir. Çünkü iç forvet rolü bu önliberoların üzerine top sürecektir. Eğer siz iç forvet rolünün nasıl bir oyun tarzında oynadığını bilmezseniz doğru taktikler üretemezsiniz. Örnekler çoğaltılabilir lakin anlatmak istenilen anlaşılmıştır.

Rol ve Görevlerin Dizilim ile İlişkisi

Rol ve dizilimin birbiri ile olan ilişkisini anlayabilmemiz için her rol hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Bu yüzden tüm rollerin linklerini paylaşıyorum. Bu sayede roller hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.
Rollerin ne yapıp ne yapamayacaklarını anladıktan sonra şimdi bu rollerin dizilim ile olan ilişkisini anlayabiliriz. Alttaki tablodaki bilgiler ile mevki ve rollerin aslında iç içe olduğunu görebilirsiniz. Tablodan sonra madde madde örneklerle çok daha rahat anlayacaksınız.
%100 Golcü Yaratıcı Forvet Fırsatçı Golcü Raumdeuter Gizli Forvet
%50 Golcü %50 Asistçi Yardımcı Forvet Hedef Adam Sahte Forvet Defansif Forvet
İç Forvet Ofansif Orta Saha On Numara Kanat
%100 Golcü %100 Asistçi Tam Forvet
%100 Asistçi Kanat Ofansif Oyun Kurucu Enganche Kanat Oyun Kurucu
Çok Yönlü İki Yönlü Orta Saha Gezgin Oyun Kurucu Regista Gezgin Oyun Kurucu
%100 Pasör Ofansif Oyun Kurucu Hedef Kanat Oyuncusu
Top Kapma veya Savunma Savaşçı Orta Saha Savaşçı Orta Saha Defansif Orta Saha
 • Ofansif orta saha bölgesinde oynayan "iç forvet" aslında bir forvettir. Taktiksel dizilimde iki iç forvet ve tek santrfor kullanan bir menajer aslında tek forvet değil 3 forvet oynuyordur. İç forvetlerden birisi destek görevinde ise 2, değilse (hücum) 3 forvet oynuyor demektir. FM nihayet daha yeni yeni doğru bir şekilde Türkçeye çevrilmeye başlandı. İç Forvet kelimesinde adı üstünde zaten forvet yazıyor. Hiç değilse anlaşılıyor artık. FM2017'ye kadar içe kat eden kanat diye yutturdular bize.
 • Mesela 4-2-3-1 taktiği kullanıyorsunuz. Taktik ekranında baktığınızda Tek forvet gibi gözüküyor. İşte bu dizilimde ister 4, ister 1, ister 2, ister 3, isterseniz de 0 forvet oynatmak sizin elinizdedir. Rolleri iyi tanıyan bir FM'ci en uç adama "yardımcı forvet" rolünü "destek" görevinde verdi mi? Görünümde 5, aslında mantalite olarak 6 orta saha ile oynuyor demektir.
 • Defansif orta saha veya orta saha bölgelerinde toplamda en az 2 tane iyi paslaşma özelliği olan roller (defansif veya ofansif oyun kurucu, orta saha göbek, savaşçı libero, regista vs.) kullanmıyorsanız "Defanstan Kısa Pas İle Çık" komutu kullanmayın. Tabii ki bu kesin bir kural değildir. Siz takoz, rakip sizden de takoz ise kullanılabilir. Kıyaslama çok önemli atlamayın hiçbir zaman.
 • Alttaki tabloda anlatılmak istenen dizilim daha çok rakibe göre değişebilen birşey olmasıdır. Dizilim ne olursa olsun oyunculara sorumluluklarını (takımın gol yükünü kaç oyuncu çekecek? 1mi? 2? 3? 4?) siz belirleyeceksiniz. Defans Yükü? vb konular gibi önlemleri siz alacaksınız.
 • Rakibin mükemmel bir ofansif orta saha oyuncusu var. Bol bol asist ve skor üretiyor. Rakibin yıldızı. Siz bu oyuncuya önlem olarak dizilimde bir defansif orta saha bölgesine bir oyuncu yerleştirmeniz çok mantıklı olacaktır. Bu sayede rakip yıldız oyuncusunu durdurabilirsiniz. Ama bu oyuncunuza "Regista" görevi verirseniz maça 10 kişi başlamış sayılırsınız. Zaten rakip yıldız iki kişilik oynuyor. 12'ye 10 maç gibi bir maç geçirirsiniz. Yani dizilim ve roller birbirine zıt olmamalıdır. Rol linklerine bakın çok daha iyi anlayabilirsiniz.
Tabloda bildirilen % oranlarını oyuncu özel talimatları ve akıcılık ayarları ile aşağı ya da yukarı çekmek sizin elinizdedir. Şöyle ki;
 • %100 pasör sekmesinde "Ofansif Oyun Kurucu" yeşil renk orta saha mevkisinde bulunan role pasör özelliğinin yanına asist yapmasını da isteyebilirsiniz. Bunun için 3 seçenek vardır. En önemlisi daha akıcı bir felsefeye geçerseniz oyuncu akıcılık oranında asist bölgesine kadar gidecektir. Başka bir seçenek hücum görevi verebilirsiniz. Başka bir seçenek hücum görevi üzerinden "Daha Fazla Hücuma Çık" özel talimatı verebilirsiniz. Ama oyuncudan aldığınız verimin artması için bu komutların handikaplarını hesaplayıp oluşacak defansif zaafiyeti hesaplamak bir menajer olarak sizin göreviniz olduğunu unutmayın.
 • "İki yönlü orta saha" tabloda "çok yönlü" olarak geçiyor. Aklımıza şu gelebilir. "Hem hücumu çok iyi hemde defansı çok iyi diğer rolleri niye tercih edeyim ki? İki üç tane koyarım orta sahaya yardırırlar" diyebilirsiniz. Demeyin, çünkü iki yönlü orta saha kısaca tanımlamak gerekirse mevkisi dışında hemen her yerde görebilirsiniz. Çizgiden top çıkarır. Mutlak gol pası keser. Bi bakarsınız golcüden golcü çıkmış gol arıyor. Bunlar iyi hoş ama boşalttığı orta saha mevkisinde yerini dolduramazsak orta saha hakimiyetini rakibe kaptırabiliriz. Bu da rakibe yüksek pas oranı ve maç hakimiyeti kazandırabilir. Bir rol, görev ve ya talimat verirken tüm olumlu yönlerin olumsuzlarını da düşünüp ona göre hareket etmeliyiz.

Oyuncu Görevleri

Oyuncularınıza vereceğiniz rollerin sınırlarını rollere verilen görevler belirler. Bu görevlerin detaylarını rol rehberlerinde bulabilirsiniz. Görevleri verirken önünüzdeki maça vereceğiniz takım talimatlarına uygun olması çok önemlidir. Örneğin kontra bir anlayış ile oynayacaksanız 2 maksimum 3 hücum görevli oyuncu kullanın. Çünkü kontra mantalitesi takım olarak topun arkasına geçmek ve rakip yüklenirken kazanılan toplarla 2-4 oyuncuyla gol aramak demektir. Hücum görevi verdiğiniz oyuncu, gol için mevkisini terk etmeye hep yatkın olacaktır. Defans görevli golden ziyade kendisine verilen rolü defansif anlamda kullanmaya çalışacak oyuncudur. Mevkisini terk etmeme vb. Destek görevli oyuncu ise ikisini dengelemeye çalışacaktır.
Not: Oyuncu rolleri ve görevleri mutlaka takım talimatları ile uyumlu olmalıdır. Defansif takım talimatında 5 hücumcu ile oynamak ve ya hücum anlayışında 2 hücum görevli oyuncuyla oynamak gibi hatalara düşmemek taktiğinizi daha işler kılacaktır.

Dizilim

Oyunculara uygun rollere göre mevcut kafanızda oluşturduğunuz dizilimi yapın. Zamanla takım dizilime ve takım talimatlarına alışacaktır. Ancak takımın dizilime alışmasını beklemeden her maça özel ana dizilim, rol, görevler ve takım talimatlarında radikal değişiklikler yapmaktan çekinmeyin. Rakip takımın gücüne göre bu değişiklikler size ekstra puanlar kazandıracaktır. Dizilim avantaj ve dezavantajlarını öğrenmek için size rehber olacak bu yazımızı mutlaka inceleyin.

İpuçları

 • Taktik anlayışınızı belirlerken (aklınızda veya kağıtta) ilk hücum anlayışınızı düzenleyin. Sonra verdiğiniz rollerin handikaplarına göre defans anlayışınızı düzenleyin. Hücum kaleciden, defans forvetten başlar.
 • Taktik anlayışınızı belirledikten sonra takımınıza bu doğrultuda oyuncu transfer edin ve mutlaka 22+0 kadro düzenine göre takım kurun.
 • Oyuncuya göre taktik yapılmaz. Yapılsa bile kendi taktik anlayışımızı oturtana kadardır. Taktik tasarlanır ve oyuncu bu tasarlanan taktikte kendisine verilen rolü yerine getirmeye çalışır.
 • Daha sonra takım şekli, oyuncu özel komutları ve bireysel antrenmanlar belirleyebilirsiniz.

Gerçekçi Hedefler Taktiğin Başarı Oranını Artırır

Aldığınız kulüpte hemen hayal kurmaya başlamayın her şey zamanla olacaktır. İlk hedefiniz medya tahmini ve minimum kulüp beklentilerini karşılamak olmalı. Örneğin Türkiye 2. ligi medya tahmini 17. olarak gösterilen takımı alıp zirveye oynatmaya kalkmayın. Haddinizi bilin. Önce ilk 10'a girmeyi hedef olarak belirleyin. Şayet ilk 3'e girmeyi düşünüp hep atak oynatırsanız sonuç muhakkak hüsran olacak ve takımın taktik anlayışının yanlış olduğunu düşünmeye başlayacaksınız. Halbuki aldığınız kötü sonuçların taktikle bir ilgisi yok, size karşı favori olan takıma hücum çıkarsanız yenilirsiniz.
Kesinlikle takımın ana dizilimi olsun. Rakibin durumuna göre tabi ki değiştireceksiniz ama daha hiç maç yapmadan ana dizilimi ve rolleri belirleyin. Sonra transfere başlayın.
Paylaş
Banner

Yorum Ekle:

5 Yorum Var:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. KARDEŞİM TEBRİK EDERİM KUSURSUZ BİR YAZI OLMUŞ. EMEĞİNE SAĞLIK.

  (TABLODAKİ RENKLERİN TAM OLARAK ANMALMALIR NEDİR. SİYAH-KIRMIZI VS)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siyah renkler forvet mevkilerinin rolleri, kırmızı renkler ofansif orta saha mevkilerinin rolleri, yeşil renkler orta saha mevkilerinin rolleri, turuncular da defansif orta saha mevkilerinin rolleridir. Anlatılmak istenen takımın gol yükünü sadece forvet mevkileri değil, eğer isterseniz ofansif orta saha mevkilerindeki roller de üstlenebileceğini görmenizi sağlamaktır.

   Sil
 3. Öncelikle yazı için tebrik ederim harika olmuş sitenize yeni yeni alışıyorum da benim bir sorum olacak tiki taka taktiğini benimsetmeye çalışıyorum ama ara pası olarak hiç daha gol atamadım sadece orta gol yapabiliyorum yani ceza sahası dışında pas çeviriyorum ama ya kanatlara açıyorlar ya da uzaktan şut yapıyorlar... (göbekten oyna ve az şut çek seçeneklerini denedim).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. https://fmplace1.blogspot.com.tr/2016/05/topa-sahip-olma-topla-daha-cok-oynama.html

   Sil

Lütfen yalnızca makale ile ilgili yorumlar yazın. Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişime geçin.