Takım Kaptanı Seçme

Kaptan
Football Manager oyununda yeni bir takıma katıldığınızda, sezon başında takımınıza sahada liderlik yapacak bir kaptan seçmeniz gerekir. Bunun yanında yardımcı kaptan ve yedek kaptanlar da seçebilirsiniz. Tüm bu ayarlamaları Taktikler ekranında Kaptanlar sekmesinde yapabilirsiniz. Eğer ilk 11'de belirlenmiş bir kaptan oynamıyorsa, maçtan kısa bir süre önce asistan menajeriniz sizi uyarır. Peki kaptan seçerken nelere dikkat edilmeli, hangi özelliklere bakılmalı, kaptanın görevleri nelerdir? Kaptanı değiştirince takımda huzursuzluk çıktı, neden? Takım kaptanı nasıl seçilir? Bunları ve daha fazlasını bu makalede bulabilirsiniz.

Takım Kaptanının Sorumlulukları

Takım kaptanının ana görevi, saha içinde takımı yönetmek ve motive etmektir. Ayrıca saha dışında da davranışlarıyla takım arkadaşlarına örnek olur ve takımdaki diğer futbolcularla yaptığınız görüşmelerde aracı olur. Sadece kaptan ve yardımcı kaptan ile yapabileceğiniz etkileşim türleri de vardır. Bunlara kaptanın veya yardımcısının profilindeki "etkileşim" sekmesine girerek ulaşabilirsiniz.
Bu seçeneklerle takımın genel morali hakkında bilgi alabilirsiniz, mutsuz olan bir oyuncuyla konuşmalarını isteyebilirsiniz, iki takım arkadaşı arasında oluşan tartışmayo çözümleyebilirsiniz, yeni transfer edilen oyunculara hoşgeldin dedirtip takıma daha çabuk ısınmalarını sağlayabilirsiniz.

Kaptan Seçimi

Kaptan seçerken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır:

Mevcut Takım Kaptanını Değiştirmek

Yeni bir takımın başına geçtiğinizde, eski menajerin seçtiği kaptan ve yardımcısı eğer takımdan ayrılmamışlarsa hala görevde olacaktır. Bu kaptan, takımdaki en iyi seçenek olmayabilir. Yukarıdaki seçenekleri gözden geçirip karar verebilirsiniz. Ayrıca takım kaptanını sonraki dönemlerde de değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz, bu görev için daha uygun bir oyuncu transfer edilmiş olabilir.

Eğer kaptanı değiştirmeye karar verirseniz, kaptanlık görevinden ayrılacak oyuncu mutsuz olabilir ve kulüpteki geleceğini gözden geçirmek isteyebilir. Bu yüzden değişim öncesi bu oyuncuyla konuşup neden değişim yapmak istediğinizi söylemelisiniz.

Bunu kaptanın profilinde etkileşim menüsünde Oyuncuyu Uyar seçeneğinden "kaptanlığın alınması konusunda uyar" diyerek yapabilirsiniz. Ayrıca yeni sezon öncesi asistan menajeriniz kaptanlık seçimi için uyardığında da takım kaptanıyla konuşabilirsiniz. Değişim sürecinin zararlarını, eski kaptanı yardımcı kaptan yaparak hafifletebilirsiniz.

Ancak öncesinde oyuncuyla konuşmuş olsanız bile bazı takım arkadaşları bu kaptan değişikliğine olumsuz tepki verebilirler, görevinden alınan kaptana haksızlık edildiğini düşünebilirler. Bu yüzden kararınızı verirken iyice düşünmeli, takımı mutsuz etmeye değip değmeyeceğini belirlemelisiniz. Oyuncular kötü tepkiyi genelde çok saygı duydukları veya favori kişiler listesinde yer alan kaptanları değiştirmeye çalıştığınızda verirler.

Takımda değişim yüzünden yaşanacak olan oumsuzluklarla karşılaşmak istemiyorsanız, mevcut kaptan ayrılana kadar veya ilk 11'de yeteri kadar yer bulamayana kadar değişikliği erteleyebilirsiniz, kaptan yapmak istediğiniz oyuncuyu da yardımcı kaptan görevinde bekletebilirsiniz.

Kaptan değiştirdikten sonra, oyuncular yeni kaptanın motivasyonuna tepki vermekte zorlanabilirler. Bununla ilgili maç öncesinde Analizler kısmında asistan menajer geri bildirimi kısmında raporları görebilirsiniz. Ancak zamanla oyuncularınız yeni kaptana alışacaklardır ve bu sorun da ortadan kalkacaktır.

Football Manager takım kaptanı nereden değişir diyenler için: Taktik menüsünde kaptanlar sekmesinin sağ kısmı.

Kaynak: http://www.fmrehberi.com/2015/08/takm-kaptan-secme.html?m=1

Etiketler: