"Otomatik" Oyuncu Görevi - Pirlo, Fatih Terim'i yerden yere vurdu


Bize göre hiçbir taktisyen bu görevi kullanmamalı. Oyuncuya "Rolün bek! Hadi oğlum, yürü oğlum, aslanım, koçum, Hadi göreyim seni" Fatih Terim gibi :) demektir. Günümüz futbolunda artık "hadi koçum" devri bitti. Oyuncu daha çok vereceğiniz takım talimatlarına uygun hareket eder. Her oyuncuya rol ve görevini bildirmeliyiz. Yeni bir takım aldığımıza ilk yapacağımız iş oyunculara göre taktik oluşturma ve kağıt üzerinde taktik çizme. Kesinlikle emin olun kağıt üzerinde çizdiğiniz taktiği oyuna aktarabileceksiniz. Football Manager sadece oyun değil bir futbol simülasyonudur.

Şimdi size bu otomatik oyuncu görevi ile ilgili Pirlo'nun kitabından Fatih Terim'e ayırdığı bir kesit sunuyorum. Daha iyi anlayacaksınız
"SADECE KALECİ KENDİ POZİSYONUNDAN EMİN OLABİLİRDİ"
Özellikle göreve başladığı ilk günlerde yaptığı takım toplantıları ise unutulmazdı. Terim eline bir tebeşir alıp taktik tahtasına 11 daire çizerdi. Tahtadaki her daire sahaya çıkacak bir oyuncuyu temsil ederdi. Ancak konuşmanın ortasında taktik tahtası, çizdiği oklardan ve karalamalardan öyle bir hale gelirdi ki; hangi dairenin kimi işaret ettiğini anlamak imkansızlaşırdı. Taktik tahtası, oyuncuları ve mevkileri birbirinden ayırmanın mümkün olmadığı karmakarşılık bir hal alırdı. Kısacası tam bir kaos... Sadece kalecinin kendi pozisyonundan emin olabildiği bir kaos...

Toplantı sırasında bir daireyi işaret edip, "Costacurta, tam burada olman gerekiyor" diye konuşmaya başlardı. Bir gün dayanamayıp, "Ama patron, o gösterdiğin dairenin biraz önce benim olduğunu söyledin, Costacurta değil ki" demek zorunda hissettim.


"FORVETTEKİLERİ KARIŞTIRMAYA BAŞLADI"
İşin daha da kötüsü konuşma ilerledikçe defans bölgesindeki dairelerle, forvettekileri karıştırmaya başlardı. Artık öyle bir hal almıştı ki, kendi aramızda 'Acaba bunu Berlusconi'nin gizli rüyası olan 2-4-4 taktiğini gerçekleştirmek için bilerek mi yapıyor' diye şakalaşmaya başlamıştık.

Ancak şaka bir yana, Terim'in taktik bilgisinin yetersizliğini ve tüm oyun planının takımı bağıra çağıra motive ederek, sahada iyi bir sonuç almamızı ümit etmek olduğunu anlamamız çok uzun bir süre almadı. Belki böyle bir plan başka yerlerde geçerli olabilirdi ancak Milan'da işlemezdi, İşlemedi de... Milan'da uzun süreli görev alabilmek için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç vardı.

Etiketler: