Antrenman Odakları - Dengeli, Kondisyon, Taktik, Top Kontrolü, Savunma, Hücum, Takım Uyumu

Football Manager'de takımımızın genel antrenman odağına değineceğiz. Bildiğiniz üzere bir önceki antrenman rehberimiz de, antrenman ekranına genel bakış arayüzünün ne ifade ettiğini, kadronun kondisyonu, oyuncuların antrenman memnuniyeti ve çalışma yapılan taktikler konusuna değinmiştik. O rehberimize buradan ulaşabilirsiniz. Ancak genel antrenman odağı başlı başına bir inceleme konusu. Bu yüzden yeni bir rehber ile karşınızdayız.
Antrenman bir futbol takımının olmazsa olmaz faaliyetidir. İyi antrenman yapan bir takım, taktiklerinizi tam anlamıyla sahaya yansıtabilir. Antrenman sayesinde oyuncularımız istenilen performans ve seviyelere ulaşabilir.
Fm 2016 antrenman arayüz ekranı
Oyunda yönetebileceğimiz 7 adet antrenman odağı bulunmaktadır.

Kondisyon

Kondisyon antrenmanı oyuncuların güç, çeviklik, hızlanma, denge, zindelik, dayanıklılık gibi özelliklerini geliştirmeye odaklı olacaktır.

Taktik Odağı

Taktik antrenmanı, takımın taktiksel olarak oyunu anlama kabiliyetini geliştirmeye odaklı olacaktır. Takım oyunu, konsantrasyon, topsuz alan gibi mental ve zihinsel özellikler gelişecektir.

Top Kontrolü Odağı

Top kontrolü antrenmanı, oyuncunun ilk kontrol, özel yetenek, teknik gibi özelliklerin gelişimini sağlar.

Savunma Antrenman Odağı

Takımın savunma kabiliyetini geliştirmeye odaklı olacaktır.

Hücum Antrenmanı

Hücum antrenmanı seçiminde ise takım, hücum varyasyonları üzerine çalışma yapacaktır.

Takım Uyumu Çalışması

Adından da anlaşılacağı üzere oyuncuların birbirleriyle uyumu ve birbirlerine alışmasını sağlayan antrenman programıdır. En basit örnekle sürekli maç yaptığımız halı saha takımımızda daha iyi oynarız.
Çünkü diğer arkadaşlarımızın maç içerisindeki davranış ve hareketlerini ezbere biliriz. Bu yüzden daha yaratıcı ve sonuç odaklı oynarız. Ama ilk kez dahil olduğumuz bir takımda takım oyununa ve diğer oyunculara yabancılık çekeriz.
Takım uyumu antrenmanı takıma 3 ve üzerinde oyuncu transferinde uygulayabileceğimiz antrenman sistemidir.

Dengeli Antrenman Odağı

Dengeli antrenman seçeneğini sona bıraktım. En etkili antrenman programının bu olduğunu düşünüyoruz. Dengeli antrenman, bütün bu antrenman odaklarını; kondisyon, taktik, top kontrolü, takım savunma sistemi, hücum antrenmanları ve takım uyumunu komple uygulayan sistemdir. Örneğin takımı top kontrolü odağında çalıştırıyoruz. Tüm oyuncularımızın sadece teknik, ilk kontrol ve özel yetenek gibi özellikleri gelişecektir. Bu durum oyuncularınızın gelişimini etkiler. Geçen süre zarfında sadece teknik özelliklerinin gelişimi sağlanır. Diğer özelliklerde herhangi bir gelişme olmaz.
06.05.2016 Düzenleme: Fikrim değişti. "Dengeli Antrenman Odağını" kullanmanızı artık hiç önermiyorum. Uyum içerisindeki bir takımın hala uyum çalışmasına gerek yok. (dengelinin içerisinde takım uyumuda var.) Bence antrenman odağı takımınızın oyun felsefesine göre ayarlamalısınız.
03.10.2016 Düzenleme: Fikrim değişti. Dengeli'de ara sıra kullanabilirsiniz.
Örneğin;
  1. Pasör bir takım felsefeniz varsa "hücum" odağında çalıştırın ki pas özellikleri gelişsin.
  2. Kanat futbolu oynuyorsanız kanattaki oyuncularınız "kanat oyuncusu" rolündeyse takımınız "top kontrolü odağında" çalışmalı ki "dribbling", "teknik", "özel yetenek" gibi yetenekleri gelişebilsin. 
Taktik felsefesine göre çalıştırın;
Kontra felsefelerde "savunma" ve "kondisyon" antrenmanları çalışın
Defanstan pas ile çıkan ve yaratıcı içe kat eden kanat kullanan taktiklerde: "Taktik" ve "Hücum". Hızlı kanat oyuncuları ile orta gol taktiklerde : "Hücum" ve "Kondisyon"

Antrenman Yoğunluk Seviyesi

Yoğunluk seviyesi ne kadar yüksek ise oyuncular o kadar iyi gelişir. Burada dikkat etmemiz gereken sakatlıklar ve oyuncuların mutluluğudur. Mutlu olmayan oyuncu gelişemez. Boş yere sakatlık problemi çıkar. Dengeyi iyi kurmalıyız. Oyuncuları mutlu tuttuğunuz sürece en yüksek seviyelerde antrenman yaptırabilirsiniz.

Etiketler: